Nagrodzona za przedsiębiorczość młodzież z „Chreptowicza” była w Szwajcarii
Wycieczka do Szwajcarii (17-24.09.2016) to główna nagroda dla zwycięzców projektu „Firma marzeń” realizowanego przez Ośrodek Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu wspólnie z Urzędem Marszałkowskim, a współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach programu współpracy z nowymi krajami Unii Europejskiej.
Pięcioosobowy zespół uczniów z LO nr II im. J. Chreptowicza dzięki oryginalnemu pomysłowi na własną firmę i świetnie opracowany jej biznesplan wygrał wizytę studyjną do Szwajcarii . Aneta Bień, Berenika Mazur, Oliwia Jelonek, Mateusz Sitarski i Kacper Maj (wszyscy z klasy 2b matematyczno-fizyczno-informatycznej, podopieczni p. Wiesławy Kaczmarskiej i p. Bożeny Tomkowiak) świetnie opracowali biznesplan, a koncepcję swojej firmy rewelacyjnie zaprezentowali podczas konkursowego finału. Firmę, która poprzez odzież z nowoczesnym wzornictwem promuje region świętokrzyski, nazwali Yaga. Projekty ubrań inspirowane pięknem świętokrzyskiego krajobrazu i bogactwem kulturowym nawiązują do naturalnych zasobów regionu oraz legend np. o łysogórskich czarownicach.
Realizacja projektu „Firma marzeń” w ramach programu „Góry Świętokrzyskie naszą przyszłością” pozwoliła uczniom nabyć umiejętności związane z prowadzeniem biznesu w taki sposób, by odnieść sukces. Tygodniowy pobyt w Szwajcarii okazał się dla uczniów nie tylko wspaniałą atrakcją turystyczną, ale też kolejną lekcją z przedsiębiorczości i zarządzania .
– Ideą wizyty zatytułowanej „Dualny system edukacji w Szwajcarii oraz wspieranie przedsiębiorczości i innowacji” było zapoznanie uczestników z przykładami dualnego kształcenia zawodowego – mówi nauczyciel koordynujący projekt, Wiesława Kaczmarska.
– Wizyta podzielona była na dwie części: do południa każdego dnia wizytowaliśmy w różnych instytucjach i koncentrowaliśmy się na poznawaniu szwajcarskiego systemu kształcenia, a po południu na zwiedzaniu najbardziej urokliwych miejsc w pięknej Szwajcarii- informuje dyrektor LO nr II , Sławomir Miszczuk, również uczestnik studyjnego wyjazdu.
– Odwiedziliśmy kilka szkół i uniwersytetów w różnych rejonach Szwajcarii – mówi Aneta Bień. – Tam były spotkania i zajęcia prowadzone przez dyrektorów, nauczycieli, wykładowców, studentów i uczniów. Opowiadali nam m.in. o systemie edukacji zupełnie innym niż polski system kształcenia. Poznawaliśmy warsztaty pracy szwajcarskiej młodzieży, zwiedzaliśmy zaplecze dydaktyczne placówek oświatowych, np. Wyższej Szkoły Zarządzania i Turystyki kształcącej młodzież w trzech sekcjach językowych. Profesor Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Sierre przedstawiając ofertę kształcenia uniwersyteckiego, zachęcał nas do podejmowania u nich studiów. Wielka otwartość na studentów zagranicznych i realna wizja kontynuacji nauki w Szwajcarii są zachęcające.
– Byliśmy też z wizytą w inkubatorze przedsiębiorczości oraz w UniverCite- centrum innowacji- opowiada Berenika Mazur. – Są to instytucje zorientowane na edukację, badania naukowe i wspieranie innowacji. Bardzo mi się podoba, że jest to przestrzeń otwarta dla wszystkich, a spotkania studentów, badaczy i pasjonatów sprzyjają tworzeniu innowacyjnych i interdyscyplinarnych projektów naukowo-badawczych.
– Do gustu bardzo przypadła mi globalna platforma, gdzie amatorzy nowych technologii mają bezpłatny dostęp do najnowszych rozwiązań cyfrowych i mogą rozwijać swoje projekty, tworząc prototypy produktów za pomocą innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Jest to także miejsce dzielenia się wiedzą, dzięki czemu powstają nowe idee i produkty- dodaje Kacper Maj.
Młodzież z „Chreptowicza” odwiedziła też firmy oraz przedsiębiorstwa, w których odbywają się staże i praktyki zawodowe .Uczestnicy wycieczki zobaczyli m.in. wytwórnię czekolady, gdzie brali udział w warsztatach oraz serowarnię, gdzie obserwowali produkcję regionalnych serów połączoną z degustacją lokalnych potraw.
– Mieliśmy okazję zobaczyć największy teren uprawy szwajcarskiej winorośli- miejsce wpisane do rejestru światowego dziedzictwa Unesco- dodaje Mateusz Sitarski- Byliśmy też w zakładach rolniczych, cukierniczych i piekarniczych. Wszędzie przyglądaliśmy się, jak te firmy funkcjonują i jak są zarządzane. Podczas zwiedzania ich towarzyszyli nam przedsiębiorcy, producenci, pracownicy, studenci i praktykanci. Odbyliśmy spotkania ze specjalistami w różnych branżach.
Zwiedzanie wszystkich miejsc ujętych w programie wycieczki przebiegało malowniczymi trasami Szwajcarii. Uczniowie „Chreptowicza” wrócili zachwyceni wszystkim, co zobaczyli. Lozanna, rejs statkiem po Jeziorze Genewskimi, średniowieczne zamki, największy las sosnowy w Alpach, parki krajobrazowe z bogatą fauną i florą to nie wszystkie atrakcje, jakie czekały na „Chreptusów”.
– Niesamowite wrażenia towarzyszyły nam na moście bhutańskim zawieszonym nad przepaścią lub w Muzeum Olimpijskim, gdzie widzieliśmy olimpijski znicz- uzupełnia Oliwia Jelonek- Ogromne wrażenie zrobiła na nas również siedziba Fundacji im. Jana Michalskiego- polskiego pisarza i wydawcy literatury. To urokliwe miejsce zaprojektowane w formie miasteczka zwróciło szczególną uwagę ze względu na ogromną, bogatą w różnorodne zbiory i niezwykle nowoczesną bibliotekę.
Młodzież z „Chreptowicza” mogłaby jeszcze dużo opowiadać o wspaniałych wrażeniach z Szwajcarii, w której, według nich, „wszystko chodzi jak w szwajcarskim zegarku”.