Nasza uczennica odebrała dyplom na Uniwersytecie Gdańskim
Berenika Mazur z kl.3b została laureatką Ogólnopolskiego Konkursu na esej w języku niemieckim „Mein deutscher Lieblingssatz”, zorganizowanym przez Centrum Herdera Uniwersytetu Gdańskiego. Uczestnicy konkursu mieli podzielić się swoim ulubionym zdaniem w języku niemieckim i napisać historię w języku niemieckim, dlaczego ono jest dla nich tak ważne. Poziom konkursu był wysoki, zadanie jury było bardzo trudne, ale to praca Bereniki została oceniona najwyżej. Berenika została jedną z 10 laureatów konkursu i w nagrodę zaproszono ją do siedziby uniwersytetu w Gdańsku w weekend 02. i 03.12.2017 na uroczyste wręczenie nagród oraz warsztaty, związane z tematem konkursu.
Pierwszego dnia program obejmował spotkanie laureatów z organizatorami konkursu w siedzibie gdańskiego Centrum Herdera przy ul. Ogarnej, gdzie po oficjalnym powitaniu oraz odczytaniu wyróżnionych prac konkursowych, odbyło się wręczenie nagród w postaci pamiątkowych dyplomów oraz książek w języku niemieckim. Następnie, po skończonych uroczystościach, wszyscy udali się do restauracji znajdującej się na 16. piętrze wieżowca, by tam wspólnie zjeść smaczną kolację i rozkoszować się niezapomnianym widokiem na panoramę nocnego Gdańska, rozciągającym się za oknami.
Nazajutrz odbyły się warsztaty związane z tematem konkursu przygotowane z myślą o laureatach. Pierwszą część poprowadziła pani Corinna Kidoń – native speaker języka niemieckiego współpracująca z Centrum Herdera. Zajęcia te, zatytułowane: „Lebendige Sprache – Die Analyse der Sprachmittel nach Stil, Charakter, Herkunft und Absicht”, miały na celu zapoznać uczestników z zestawem najczęściej używanych w ostatnich latach w Niemczech oraz w innych niemieckojęzycznych krajach słów oraz neologizmów języka niemieckiego, czyli m.in. zapożyczeń z języka angielskiego oraz z języka internetu. Laureaci analizowali ich etymologię oraz tworzyli między sobą zabawne dialogi, wykorzystujące nowo poznane słownictwo. Był to dla nich również sprawdzian umiejętności komunikacji w języku niemieckim, ponieważ wszystkie zajęcia odbywały się od początku do końca w tym języku.
Druga część warsztatów poprowadzona przez panią Annę Kowalewską-Mróz, pt.: „Die Inschrift in dem Stadtraum” obejmowała zajęcia praktyczne w terenie. Uczestnicy przemierzali ulice gdańskiej Starówki w poszukiwaniu śladów obecności niemieckiej kultury, których jak wiadomo w Gdańsku
z pewnością nie brakuje . Przy tym laureaci mogli poznać historię miasta opowiedzianą przez prowadzącą zajęcia, która okazała się być zawodowym przewodnikiem po Gdańsku, oprowadzającym grupy w języku niemieckim.
Następnie przemarznięci do kości, bogatsi o nowo nabytą wiedzę, uczestnicy warsztatów zakończyli wspólnie spędzony czas w Gdańsku smacznym obiadem w jednej z restauracji oferujących tradycyjne smaki polskiej kuchni.
W przerwach między warsztatami oraz wieczorami była również okazja, by pospacerować po Gdańsku i odwiedzić miejsca oraz zobaczyć obiekty nierozerwalnie kojarzone z historią tego miasta, Polski, a nawet całego świata, takie jak na przykład Westerplatte, Stocznię Gdańską czy fontannę Neptuna.
– Gdańsk zaprezentował się przede mną również w swojej nietypowej świątecznej odsłonie, z racji organizowanego z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia jarmarku na ulicach Starówki. Magia świątecznej atmosfery w połączeniu z duchem bogatej historii Gdańska sprawił, że pobyt tutaj z pewnością na długo pozostanie w mojej pamięci – dodaje z uśmiechem Berenika.