„Przez obrazy do obrady.., czyli jak uchwalono Konstytucję 3 maja”
„Przez obrazy do obrady.., czyli jak uchwalono Konstytucję 3 maja”, taki tytuł nosił program artystyczny, przygotowany przez uczniów klasy II E LO Nr II im. Joachima Chreptowicza.
27 kwietnia 2018 r. hala gimnastyczna LO im. J. Chreptowicza zamieniła się na godzinę w salę teatralną, na deskach której w programie artystycznym uczniowie w kostiumach z epoki przenieśli wszystkich zgromadzonych do wydarzeń z roku 1791.
Przez ostatnie tygodnie zespół „teatralnych bio-chemów” zawzięcie pracował, aby w ciekawy sposób przedstawić współczesnym, zabieganym ludziom atmosferę polityczną, która panowała wtedy w kraju i pokazać kawałek historii Polski. Komiczne a zarazem bardzo aktualne połączenie teraźniejszości z przeszłością, jaką była wycieczka do muzeum, przybliżyło publiczność do 1791 roku i pokazało, dlaczego uchwalenie Konstytucja było dla nas Polaków takie ważne.
Obrazy z przeszłości przemawiały do nas utworami A. Mickiewicza („Pan Tadeusz”), J. Krasickiego („Żona modna”, „Pijaństwo”), nawiązując do tamtych czasów piętnowały przywary polskiej szlachty, które niestety i dzisiaj są obecne w naszym życiu.
Obraz „Powrót posła” (wg J. U. Niemcewicza) odzwierciedlił zwady i kłótnie w sejmie, które i dzisiaj są niczym nowym, a które nie kończyły się nigdy dobrze dla Polski.
Ale na zakończenie ze spektaklu popłynęło w stronę młodych ludzi pełne nadziei przesłanie, że my Polacy potrafimy zjednoczyć się w trudnych chwilach i kochamy wolność, bo wolność to przecież: swoboda,niezależność,to możliwość podejmowania decyzji zgodnie z własną wolą….
O wolności, którą należy pielęgnować i doceniać śpiewała Dominika Bugajska, która swoim pięknym głosem wykonując dwie piosenki, uświetniła przedstawienie.
Wszyscy uczniowie rzetelnie wypełnili swoje obowiązki. Nad perfekcyjną realizacją przedstawienia czuwały Weronika Barańska i Dagmara Utnik, autorki scenariusza. Piękne dekoracje przygotowały: Klara Żelazowska Matylda Tracz, Julia Wójcik, Martyna Bimek, Natalia Wąsik i Wiktora Gaweł. Jako aktorzy w swoje role wcielili się : Weronika Barańska, Bartek Burda, Dominika Bugajska, Kuba Gaweł, Aleksandra Ołownia, Dagmara Utnik, Iza Wiśniewska, Jacek Januszewski, Jakub Orczyk, Kamila Połetek, Kasia Janiszewska, Łucja Krawiec, Maciej Kaniewski, Maciej Milcarz, Natalia Stępień Patryk Zembala, Wiktoria Grzeszkiewicz, Zuzanna Wiecheć i Radosław Gryz.
Zuzanna Wiecheć zebrała brawa za swoją kreację Gerwazego z „Pana Tadeusza”, zachwycała również postać Hrabiego, Telimeny i młodego Tadeusza z tego poematu, a wyrazista postać „szlachcica pijanicy” z satyry „Pijaństwo” na długo zostanie w naszej pamięci.
Amatorska, ale idealna w każdym calu sztuka nie doszłaby do skutku bez pomocy Pani mgr Urszuli Heby, nauczycielki j. polskiego i Pani mgr Ewy Łatkowskiej, wychowawczyni klasy, którym uczniowie składają serdeczne podziękowania za cierpliwość i przygotowanie.