Wycieczka do magicznego Krakowa
W środę 19 grudnia 2018 roku dwie pierwsze klasy AC i E wybrały się wraz z wychowawcami na wycieczkę do Krakowa. Program był bardzo bogaty; miał na celu zaspokoić potrzeby zarówno miłośników biologii, jak i sztuki teatralnej, jednocześnie poszerzał wiedzę o naszej historii. Miasto powitało gości niezwykłymi dekoracjami przedświątecznymi, przygotowanymi specjalnie dla Krakowa i nawiązującymi do stylu secesyjnego.
Pierwszym przystankiem w kulturowej stolicy naszego kraju była znajdująca się w dawnej żydowskiej dzielnicy Kazimierz Stara Synagoga, przekształcona w muzeum pamięci Żydów. Jest jedną z najstarszych świątyń judaistycznych w Polsce oraz z jednym z najcenniejszych zabytków żydowskiej architektury sakralnej Europy. Nasi uczniowie mieli okazję dowiedzieć się o zwyczajach Żydów i przyjrzeć się eksponatom natury religijnej i użytkowej, którymi posługiwał się niegdyś bardzo liczny odsetek ludności zamieszkującej Polskę. Była to okazja, by uświadomić sobie, jak mocne były więzy łączące niegdyś Polaków i Żydów, żyjących w symbiozie do II wojny światowej.
Po tej nostalgicznej wycieczce w przeszłość kolejnym punktem wyprawy było Muzeum Przyrodniczego Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN, w którym największą popularnością cieszyła się część ekspozycji z żywymi zwierzętami, m.in małpkami, rybami oraz gadami. Przygoda w świecie flory i fauny zmęczyła nieco młodzież, czekały na nią emocje związane z wizytą w Teatrze Miejskim im. Juliusza Słowackiego. Już fasada budynku zaparła dech w piersiach, lecz, choć trudno to sobie wyobrazić, jeszcze piękniej było w środku . Przepych stylu barokowego wywarł olbrzymie wrażenie na wszystkich, a bożonarodzeniowe dekoracje podsycały urok. Uczniowie zajęli miejsca, by obejrzeć Molierowską komedię „Chory z urojenia”, w której rolę tytułowego „chorego” odgrywał Andrzej Grabowski. Już po pierwszym akcie wszyscy byli zachwyceni, nawet ci podchodzący sceptycznie do sztuk teatralnych byli oczarowani klimatem spektaklu i grą aktorską. Sztuka została nagrodzona owacją.
Aż szkoda było żegnać się z magicznym Krakowem, który oczarował swoim obliczem i kusi do kolejnych odwiedzin.
Natalia Choda, kl. 1ac