Dzień Edukacji Narodowej w Chreptusie
„Nauczyciel to przewodnik i lider – sternik łodzi. Jednakże energia, która tę łódź napędza musi pochodzić od uczących się”.
14 października obchodzimy w Polsce Dzień Edukacji Narodowej, w szkole popularnie zwany Dniem Nauczyciela. Dzień to miły i potrzebny, uczący szacunku do nauczyciela – przewodnika przez wiedzę, szacunku do jego pracy i zaangażowania, szacunku do wychowawcy. Lubimy to święto, bo wiadomo, jak nie ma lekcji, czy sprawdzianów to święto mają również uczniowie 🙂
Z powodu pandemii koronawirusa niemożliwe było zorganizowanie wspólnego świętowania i występu na żywo w sali gimnastycznej, dlatego klasa 2AE3 przygotowała i nagrała słuchowisko pod kierownictwem polonistki pani Urszuli Heby oraz wychowawczyni pani Małgorzaty Przywary.
Niezwykłą umiejętnością organizacji pracy wykazały się scenarzystki i reżyserki programu: Agata Kromer i Hanna Malanowska, które wcielając się w rolę czarodziejek, wprowadziły słuchaczy do krainy uczniów posiadających różne – dobre i złe – oblicza. Ania – Aleksandra Irek miała dużo obaw dotyczących szkoły i nowo poznanych osób, mama – Katarzyna Zięba, opowiadając córce historię chciała przekonać ją, że każdy człowiek jest inny, a oceny nie są wyznacznikiem wartości człowieka. Czarodziejki, za pomocą specjalnie przygotowanych mikstur tworzyły nowe typy ucznia. „Ściągacz” – Wiktoria Wiśniewska szczerze wyznaje, że “kto nie ściąga – ten nie osiąga”. W opozycji do złego ucznia, czarodziejki kreują „ucznia idealnego” – Wiktorię Majewską, której zapału na pewno nie brakuje. Następnie zjawili się „humaniści” – Julia Raban i Jan Soja, którzy zawsze wiedzą „co autor miał na myśli”, a wiersze twórców znają na pamięć. W każdej szkole jest dziewczyna, która o urodę dba bardziej niż o stan swojej wiedzy, postać tę idealnie wykreowała Zuzanna Malanowska.
Po stworzeniu kolejnej mikstury wkroczyli pewni siebie „ścisłowcy” – Berenika Bajak ,Mikołaj Marynowski i Karol Rzepka, dla których skomplikowane obliczenia nie stanowią kłopotu. W klasie z pewnością znajdziemy „łamacza serc” (w tę rolę wcielił się Dominik Nowak), który ani na naukę, ani na związki nie ma czasu, ma inne priorytety w życiu.
Po dodaniu 10 moli szczawianu wapnia i innych substancji pojawiają się „ biolog” – Jakub Murdza oraz „chemiczka” – Natalia Rutkowska, czyli osoby o ponadprzeciętnej wiedzy i umiejętnościach.
„Śpioch” – Gaspar Czuba to postać obecna w każdej klasie, wiecznie znudzona, zmęczona i myślami nieobecna.
Czy w naszej szkole jest miejsce dla „ ucznia sportowca”? Oczywiście – Agata Wasik i Amelia Piotrowska udowodniły, jak korzystne jest uprawianie sportu i dobra kondycja fizyczna. A co z „lingwiastami”? Kinga Skowron, Wiktoria Majewska oraz Wiktoria Jakubowska utwierdziły słuchaczy w przekonaniu, że nauka języków w obecnych czasach jest szczególnie ważna.
Jednak musi nadejść czas, aby trochę się zrelaksować – wówczas prezentują się „imprezowiczki” – Natalia Rutkowska i Amelia Piotrowska – osoby niezwykle pewne siebie i szalone, które bawią się przy rytmach muzyki klubowej.
Stwarzane przez czarodziejki typy uczniów składają wyszukane, płynące z serca życzenia Dyrekcji Szkoły , Nauczycielom, Pracownikom Administracji i Pracownikom Obsługi – w podzięce za trud i zaangażowanie w swoją pracę.
Oryginalną dekoracją , żywą kompozycją kwiatową przy pokoju nauczycielskim wykonaną według pomysłu pani Małgorzaty Przywary z udziałem Katarzyny Zięby, Julii Świątek, Bereniki Bajak, Emilii Heby, Wiktorii Szurmańskiej, Martyny Ziółkowskiej, Julii Spurek, Martyny Spychaj, uświetniliśmy świętowanie Dnia Edukacji Narodowej.
Specjalne podziękowania należą się naszemu koledze Konradowi Gruntowi z klasy 2B3, który zajął się stroną techniczną – nagrał słuchowisko i je zedytował.