Szymon Życiński laureatem 70. Olimpiady Fizycznej
Z dumą informujemy, że Szymon Życiński – uczeń klasy maturalnej o profilu matematyczno-fizycznym – został laureatem 70. Olimpiady Fizycznej. Zainteresowanie fizyką zaczęło się już w gimnazjum, kiedy Szymon wziął udział w konkursie kuratoryjnym z fizyki i, ku swojemu zaskoczeniu, osiągnął naprawdę dobry wynik zdobywając tytuł laureata. Jak sam mówi: „Była to dla mnie cenna lekcja, ponieważ zobaczyłem jak ciężko trzeba pracować, aby osiągnąć sukces lecz także jak duże korzyści z tego przychodzą, gdyż nie musiałem martwić się już egzaminem kończącym gimnazjum.” W tym okresie rozpoczęła się fascynacja fizyką. W liceum wiedział, że jeśli chce osiągnąć sukces i spełnić swoje nowo powstałe marzenie – zostanie laureatem Olimpiady Fizycznej – musi jak najwcześniej podjąć kroki, które pomogą mu się do niego zbliżyć. „Już na pierwszej lekcji fizyki powiedziałem mojemu nauczycielowi – Panu Wojciechowi Studzieżbie – o moich planach i zapytałem, jak powinienem do nich dążyć. Nie tracąc czasu zacząłem iść do przodu z materiałem, pożyczając notatki z następnej klasy, w której znajdował się mój starszy brat.” Nie była to łatwa droga lecz praca po 3 latach liceum przyniosła efekt, jakim było zajęcie 14. miejsca w Polsce na 70. jubileuszowej Olimpiadzie Fizycznej. Oprócz Olimpiady Fizycznej Szymon uczestniczył także w Olimpiadzie Wiedzy Technicznej.
Poza fizyką Szymon ma wiele innych zainteresowań, które, mimo iż nie zawsze ma czas, stara się rozwijać. Między innymi interesuje się kulturą japońską, anime i mangą, jest tak zwanym weeb’em w internetowym slangu, dlatego uczy się też języka japońskiego, z którego udało mu się zdobyć certyfikat JLPT poziomu podstawowego N5. Sam o sobie mówi, że jest dosyć mocno chaotyczną osobą i jedną z jego głównych filozofii, którą kieruje się w życiu jest to, aby każdy dzień miał w sobie coś wyjątkowego. Lubi odrywać się od schematu dnia codziennego, tworzyć wspomnienia i historie do opowiadania. Dlatego też interesuje się różnymi nietypowymi hobby. Są nimi na przykład: strzelanie z łuku, cosplay, czy też majsterkowanie i wytwór broni bezpiecznej, z użyciem której często inspiruje walki i turnieje w gronie przyjaciół. Na przykład podczas rajdu pierwszoklasistów w szkole zapisał się w pamięci zjawiając się w stroju gigantycznego żółtego ostrosłupa, który stworzył z kartonu.
Jednak mimo licznych zainteresowań, liceum to czas zdominowany przez naukę fizyki, gdyż było to niezbędne, aby osiągnąć założony cel. Szymon wyjaśnia: „Fizyka pozwala nam zrozumieć, jak działa otaczający nas świat. Im bardziej zagłębiamy się w tę naukę, tym więcej pytań rodzi się w naszej głowie oraz rośnie przy tym nasze pragnienie wiedzy.”
Serdecznie gratulujemy Szymonowi i Panu Wojciechowi Studzieżbie oraz życzymy obu Panom dalszych sukcesów.